Rýže

Přestože je na světě více než 8000 druhů rýží, na našem jídelníčku se jich objevuje jen několik. Liší se nejen podle místa a způsobu pěstování, velikosti a tvaru zrn, ale i podle způsobu zpracování a uplatnění v kuchyni. Ne každý se dobře orientuje v jejich sortimentu, a tak si ty nejpoužívanější představíme.

Rýže bílá dlouhozrnná – nejpoužívanější druh v českých domácnostech. Jednotlivá zrnka jsou po šetrném odstranění slupky vyleštěna a díky tomu zůstává rýže po uvaření sypká.

Rýže parboiled – dlouhozrnná, loupaná a leštěná rýže. Využitím vysokotlaké páry při jejím opracování v ní zůstávají zachovány všechny cenné vitamíny a minerály. V syrovém stavu má žlutou barvu, která po uvaření zbělá. Rychle se uvaří, nelepí se a i při delším uchovávání zůstává stále sypká. Proto se hojně používá i ve školních jídelnách. Parboiled rýže je z výživového hlediska také hodnotnější než bílá. Obsah vitaminů skupiny B, včetně niacinu a kyseliny listové, ale i vápníku a železa je v porovnání s běžnou loupanou rýží téměř dvojnásobný.

Rýže natural – rýže světle hnědé barvy s částečně obroušenou slupkou a neporušeným klíčkem. Má vysoký obsah vlákniny a vitamínů. Pro správnou přípravu potřebuje delší čas a více tekutiny a i po uvaření je pevnější na skus.

Rýže basmati – dlouhozrnná aromatická rýže vhodná pro přípravu převážně indické kuchyně. Její název se dá z hindštiny přeložit jako „královna vůni“ a vznikl díky její jedinečné vůni a chuti připomínající oříšky.

Rýže jasmínová – tvarem podobná rýži basmati. Má jemnou květinovou vůni a lepivější strukturou, je vhodná pro čínskou kuchyni.

Rýže arborio – kulatozrnný typ rýže, který hodně vstřebává vodu a po dovaření má krémovitou hmotu. Hodí se pro přípravu italského krémového rizota nebo sladkých rýžových kaší.